Začněte velmi v malém: Když zkoušíte pro své dítě něco nového, nenabízejte mu velkou porci. Začněte malým kouskem, jako je drobná drobenka sýra, jeden hrášek nebo malé sousto nudle, a povzbuďte je, aby to zkusili tím, že jim řeknete, že to mohou dojíst během vteřiny a pak si dát své oblíbené jídlo. Pokud vaše dítě sní nové jídlo, zvyšte porci příště a postupujte podle toho, co už rádo jí.

Buďte trpěliví a držte se toho: Mnohým rodičům to může znít snadněji řečeno, než udělat, ale pravděpodobně jste slyšeli, že dítě musí něco zkusit 10 až 15krát, než se mu to zalíbí. Ale je dobré vědět, že je to snazší, jakmile dítě poprvé ochutná nové jídlo. Někteří přijmou jídlo po šesti nebo sedmi pokusech. Nespěchejte; dejte dítěti nějaký čas, aby se necítilo tlačeno, tím se proces obrátí.

m

Abyste nezničili čas na jídlo pro celou rodinu, je lepší nabízet nová jídla během svačiny.

Vyvážené svačiny a nápoje: Pokud vaše batole pije tekutiny, jako jsou džusy, voda a mléko celý den, bude v době jídla syté a s největší pravděpodobností nebude nic jíst. Nejlepším způsobem je vyvážit čas krmení dětí tím, že jim nabídnete 3 jídla a jednu až tři svačiny v poněkud konzistentních časech.

Mnoho dětí, které jedí více svačin a celý den pijí tekutiny, odmítá přijímat nová jídla.

 Toto je strategie, o které jsem často slyšela a která funguje pro většinu maminek. Pozvěte kamarády nebo oblíbeného bratrance nebo sestřenici, sousedy svého dítěte na oběd a nabídněte jim jídla, která byste chtěli, aby vaše dítě vyzkoušelo. Když uvidí své přátele, jak to jedí, s největší pravděpodobností by to také rádi vyzkoušeli. Děti rády dělají věci, které dělají jejich přátelé. Takže to funguje docela dobře. To je důvod, proč děti ve škole více zkoušejí nová jídla, když je vidí jíst ostatní spolužáky, přiměje je to alespoň zkusit něco, co vidí dělat ostatní.

m

Zaměření na chuť a texturu: Pokud se dětem něco, co vidí, nelíbí, budou váhat, zda to zkusit. Měli byste se zaměřit na strukturu jídla. Některé děti nerady zkoušejí velké kusy nebo křupavé jídlo. Vyzkoušejte různé způsoby se stejným jídlem a uvidíte, zda to budou. Udělejte si například pyré nebo smoothie, abyste zjistili, zda by chtěli chuť stejného jídla, kterému se vyhýbali. Je v pořádku rozmixovat jídlo pro 5letého vybíravého jedlíka. Stejně jako u druhého typu, pokud má vaše dítě rádo křupavé jídlo nebo chuť, nabídněte mu také.

Je opravdu vybíravý? Je možné, že váš vybíravý jedlík není tak vybíravý, jak si myslíte. Je známo, že extrémně vybíraví jedlíci přijímají pouze méně než 20 potravin. Často jsou citlivé na barvu, teplotu a texturu. Chcete-li zjistit, kolik potravin vaše dítě sní, zapište si je všechny a zjistěte, zda nepřekročí 20. Pokud je to méně než 20, měli byste navštívit místního dietologa.