Velká část našich dětí žije v přebytku a tím pádem si neuvědomují, že věci a peníze nerostou na stromě a že každá věc něco stojí. Spousta dětí žije v tom, že dostanou vše, na co jenom ukážou prstem. Jak děti naučit vážit si peněz a věcí? Především se musíte smířit s tím, že to bude velice těžké, protože pokud má dítě opravdu všechno, tak se mu hodně těžko vysvětluje, že všechno mít nemůže. Chce to opravdu vytrvat a neustoupit. Časem se vám vaše snaha vyplatí.
dítě s hračkou
· Jednou a dost
Nejprve si s dítětem domluvte pravidla, jak se bude o věci starat a jak se k věcem bude chovat. Pokud se věc rozbije z důvodu špatného zacházení, pak prostě novou nedostane. To samo platí, pokud danou věc ztratí. Děti i zkrátka musí uvědomit, že si musí své věci hlídat a musí o ně pečovat. Jedna až dvě věci jsou mnohdy dostatečně poučné a dítě pochopí, že tudy cesta nevede.
· Domluvte se v rodině
Pokud chcete, aby dítě pochopilo, že se musí o své věci starat, pak se domluvte v rodině, aby to dodržoval i zbytek rodiny. Žádné rozmazlování od babiček a dědečků, pravidla musí dodržovat opravdu všichni v rodině. Pokud si totiž dítě zvykne, že dostane vše, na co si vzpomene od prarodičů či tetiček, bude toho zneužívat.
Rozbité okno
· Šetření je nutnost
Pokud dítě dostává vlastní kapesné a chce nějakou věc, pak si na ni prostě musí šetřit. Můžete se klidně s dítkem domluvit, že zbytek peněz, které mu budou na danou věc chybět doplatíte. Pokud si dítě musí našetřit třeba polovinu dané částky, pak si bude dané věci vážit opravdu mnohem víc, než když by danou věc dostalo bez jakékoli snahy.
· Nekupujte vše jenom na požádání
Pokud dítě po něčem touží a chce to po vás hned, pak musíte trvat na tom, že musí chvíli počkat. Danou věc může dostat k narozeninám, nebo k Vánocům. Důležité je vytrvat a neustoupit. Dítě se prostě musí snažit, aby si danou věc zasloužilo.