Deprese je psychický stav, který se projevuje pokleslými náladami. Samozřejmě, že se jedná o dlouhodobý stav. Depresi se nevyhnou ani děti ať už mají jakýkoli věk. Dítě v tomto případě má pocity méněcennosti, má nízkou sebedůvěru, nemá náladu nic dělat, je unavené, smutné, nemá z ničeho radost. Nebaví ho ty věci, které před tím milovalo a kterým se rádo věnovalo. Trpí úzkostí. Má pocit osamělosti a viny. Nechce se mu do školy, zapomíná úkoly. Kouká, kde co lítá. Může být málomluvné, může trpět nechutenstvím. Nemůže se soustředit, u ničeho nevydrží. Dívky v pubertálním věku mají tendenci si obarvit vlasy načerno.

Deprese postihuje i děti

U dítěte se objevují poměrně často psychosomatické potíže. Takže ho bolí bříško, svaly, hlava… U dítěte se mohou objevit i poruchy chování. Může být agresivní vůči ostatním a může být agresivní i vůči sobě. Může dětem ničit věci. Může začít chodit za školu. Může být drzé. Důležité je, že tyto věci nemůžeme brát na lehkou váhu. Není vyloučené, že se u depresivního dítěte nemůžou  objevit pokusy o sebevraždu! Může se sebepoškozovat, může spolykat běžné léky, které jsou dostupné doma. Dospívající dítě v depresi může sklouznout k alkoholu či drogám. U rodičů, které měli sami problémy s depresí, je větší pravděpodobnost, že jejich dítě bude mít depresi. Depresi může způsobit nějaké trauma, nebo když mají rodiče na své dítě přehnané nároky. Chtějí po něm nejlepší výkony ve škole, ve sportu a podobně.

Depresi je třeba řešit.

Když se rodiče často hádají, rozvádějí se. Když se rodiče rozvedou, dítě to dává jako za vinu samo sobě. Že za to může. Depresi může způsobit i šikana, nešťastná láska. Také patné výsledky ve škole, smrt někoho blízkého. Depresi zhoršuje nepochopení okolí, drogy, nerespektování pokynů lékaře, neřešení této poruchy.

Určitě dítěti nepomůžeme, že si toho nebudeme všímat, že ho necháme ležet doma, že se ho budeme snažit donutit smát se. Deprese se dá léčit, je třeba zajít k pediatrovi, s ním, vše prokonzultovat. Nadále k dětskému psychiatrovi. Dítě dostane antidepresiva, pak je třeba dbát pokynů lékaře. Určitě je vhodné chodit s dítětem na psychoterapie. Často se využívá i rodinná terapie. Popřípadě hospitalizace na dětské psychiatrii.