Pinnawala Elephant Orphanage, tak zní oficiální název Srí Lanského parku, v němž se ošetřovatelé starají o osiřelé slony indické.
–          Sirotčinec funguje od konce roku 1975
–          O slony se zde starají mahauti, v doslovném překladu to znamená „řidiči slonů“
–          Každý mahaut má na starosti jednoho slona, se kterým je od jeho mládí
–          Tak si každý slon vytvoří pevné pouto ke svému mahautovi

Co všechno se tady děje a co můžete vidět na vlastní oči?
1.       Krmení slonů
2.       Umývání slonů
3.       Hraní si a mazlení se
4.       Mláďata i dospělé slony

Většinou se zde starají o slony, kteří se nedokážou postarat sami o sebe a ve volné přírodě by zahynuli, nebo by se stali obětí kruté přírody. Mezi takové patří zraněná zvířata, nebo nějak deformovaná, například bez nohou. To se občas stává, když zvěř šlápne na minu. Některá zvířata jsou zde slepá, případně se zotavují ze zranění, které jim způsobili případní neúspěšní pytláci.

–          Zůstávají zvířata potom už nadosmrti v sirotčinci?
Pokud zvíře není schopné se o sebe postarat, pak ano. Ovšem zdravá mláďata, nebo například vyléčené a uzdravené kusy zvířat sirotčinec pouští zpátky do volné přírody, pokud je to alespoň trochu možné. I tak ale mahauti své svěřence z dálky pozorují.

Turistika tu jenom kvete
Okolo areálu jsou vyhlídkové plošiny, z nichž můžete dvě stáda o několika desátkách slonů nejrůznějšího stáří pozorovat. Jsou zde kavárny a restaurace a můžete sledovat všechno dění v parku. Koupání slonů a jejich krmení.

Můžete si na ně i sáhnout

Většina mahautů dotýkání slonů nepovoluje, ale někteří ano. Jde většinou o sloní sirotky, které si můžete velmi krátce pohladit, pokud na to zvířata mají náladu. Pokud se vydáte na dovolenou na Srí Lanku, nezapomeňte se zde zastavit, sloní sirotčinec určitě stojí za navštívení.