Stát se vítězem alespoň jednoho z Grandslamových turnajů je snem každého tenisty. Nesmrtelně se tím mohou zapsat do historie.
AUSTRALIAN OPEN
Jako jediný se hraje na jižní polokouli, konkrétně v Melbourne. Je nejmladším Grandslamem a jako 1. byl zastřešen. Hraje se na tvrdém povrchu, do roku 1987 byla ale tradiční tráva. Jedná se o divácky nejnavštěvovanější turnaj. Letos padl rekord návštěvnosti, a to 780 000. Zároveň byl letos poprvé zaveden supertiebreak v rozhodujícím setu zápasu.
tenis Wimbledon
Rekordmany v počtu získaných triumfů jsou Novak Djokovič a Serena Williams s 7. Nejdelším zápasem turnajové historie je finále z roku 2012 mezi Djokovicem a Nadalem (5:53 h). Vítězně z něj vzešel Srb.
Mezi českými vítězi nalezneme 2x Ivana Lendla. AO 1998 je zatím posledním Grandslamem, který má českého vítěze. Byl jím Petr Korda. Mezi ženami 2x vládla Hana Mandlíková, Petra Kvitová si letos zahrála finále. Ve čtyřhrách slavil Radek Štěpánek, Lucie Šafářová i Barbora Krejčíková.
FRENCH OPEN
Považuje se za fyzicky nejnáročnější turnaj, hlavně kvůli antukovému povrchu. Jako jediný se hraje v rozhodující sadě dvouher bez tiebreaku. Absolutní rekord v počtu triumfů drží Rafael Nadal (12). Mezi ženami Chris Evert (7).
Z českých mužů slavili opět Lendl s Kodešem, u žen Mandlíková. Nedávno si ale Lucie Šafářová i Markéta Vondroušová zahrály finále. V deblu se vítězi stali Dlouhý, Hlaváčková s Hradeckou, Šafářová a Krejčíková se Siniakovou. V mixu slavil i čistě český pár Hradecká Čermák.
WIMBLEDON
Nejstarší a nejznámější. Jako jediný se hraje stále na trávě. Dodržuje se několik tradic. Ať už je to bílé oblečení tenistů, dřevěné šatny nebo areál bez reklam. Letos poprvé byl sehrán tiebreak za stavu 12:12 rozhodujícího setu. Nejvíce tituly (8) se může pyšnit Roger Federer, o jeden více má ještě ale Martina Navrátilová. V prvním kole roku 2010 mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem byl sehrán dosud nejdelší zápas všech dob. Trval neuvěřitelných 11 hodin a 5 minut.
Tenistka při podání
Nejblíže k zopakování Kodešova vítězství z roku 1973 byl v posledních letech Tomáš Berdych, ve finále 2010 ale prohrál. Z žen se radovala Jana Novotná a dvakrát Petra Kvitová. Radost se svojí parťačkou ve čtyřhře mohly sdílet Krejčíková se Siniakovou, a letos i Barbora Strýcová. V minulosti byli naši úspěšní v mixu: Suk, Suková, Novotná, Friedl, Benešová.
US OPEN
Jediný z GS, který vystřídal všechny 3 povrchy. Nyní už se hraje na tvrdém. Poměrně často se daří domácím. Connors i Sampras mají po 5 triumfech (s nimi i Federer), Evert a Williams dokonce po 6. Českým fanouškům 3x udělal radost Lendl, 1x Mandlíková a před 3 lety o titul bojovala i Karolína Plíšková. Ve čtyřhrách jde o pro Čechy nejúspěšnější GS. Zvítězili Šmíd, Vacek, Suk, Damm, Dlouhý, Štěpánek, Suková, Novotná, Hlaváčková, Hradecká, Šafářová.