Chce-li mít člověk krásně čistý bazén, přímo vybízející k tomu, aby se v něm vykoupal, nesmí v žádném případě rezignovat na jeho udržování v takto dokonalém stavu. Protože voda v bazénu si nikdy sama trvale perfektní vlastnosti neudrží, dříve či později se počne kazit. Protože to víte – někdy do ní něco napadá, jindy se v ní počnou množit různé mikroorganismy a dříve či později se tak začne původně průzračná tekutina měnit v něco nevábného, do čeho by člověk nakonec nevlezl ani za zlaté prase, jak se u nás říká.

vnitřní bazén

Aby to nedopadlo takto špatně, musí se jeden o bazén náležitě starat. Tedy používat veškerá příslušenství, jež udržují vodu v čistém stavu, a nezapomenout ani na aplikaci vhodných chemických přípravků. Protože jen bazénová chemie je zárukou, že bude-li dávkována správně, nenapáchají mikroskopičtí obyvatelé vody a nečistoty ony nepříjemné následky, pro něž se může stát bazén přímo odpudivým místem.
Co se oné chemie týká, přidáváme do bazénové vody:

 1. Přípravky založené na bázi chlóru. Ty jsou u nás nejtradičnější, a to proto, že mají ve srovnání s konkurenty nejednu přednost. Hlavně tu, že ve vodě vydrží účinkovat dlouhou dobu, není se tudíž třeba až tak úzkostlivě starat o jejich pravidelné doplňování. Účinkují dlouhodobě a silně, ovšem zároveň nejednoho z našinců dráždí a vysoušejí pokožku, což leckdo těžko nese.
 2. Alternativou k chlóru tak bývá nejednou aktivní kyslík, jenž postrádá onu neblahou dráždivost a zápach, ovšem na druhou stranu má to negativum, že se musí do vody svědomitě přidávat v pravidelných intervalech.
 3. Oba výše zmíněné typy lze v poslední době nahrazovat i relativní novinkou, tedy prostředky s bromem, jehož předností je, že spolehlivě účinkuje i v teplejší vodě, tedy i ve vířivkách.

venkovní bazén
Ovšem ani zmíněné přípravky ještě nedokážou vše. A proto je třeba podle potřeby přidávat i:

 1. prostředky ovlivňující kyselost vody
 2. vločkovače
 3. shlukovače
 4. prostředky bránící růstu řas
 5. čističe
 6. odpěňovače
 7. změkčovače vody
 8. a zazimovače

Na to vše nesmí člověk zapomínat, pokud chce mít dokonalý bazén. A je logické, že těžko najdeme někoho, kdo by dokonalý bazén mít nechtěl.