Solární energie dnes zažívá obrovský boom, fotovoltaické články se objevují na střechách domů, v otevřených prostorách můžete zahlédnout zařízení slunečních elektráren a pořídit si panel pro výrobu elektřiny je dnes finančně dostupné i pro méně movité rodiny.

solární sprcha

Slunce ohřívá vodu zdarma

Vodu lze ohřívat mnoha způsoby, tím bezkonkurenčně nejlevnějším je samozřejmě opět slunce. Ideálním řešením, jak si dopřát komfort teplé sprchy u zahradního bazénu, je solární sprcha https://www.chlorito.cz/solarni-sprcha. Využívá primitivního principu absorpce tepelné energie uvnitř tmavého zásobníku naplněného vodou, zásobní válec se připojí k vodovodní hadici a ponechá se na nezastíněném místě, kam dopadají sluneční paprsky po celý den. Vybrat si můžete zařízení podle velikosti zásobníku, od těch menších na 20 litrů pro pouhé opláchnutí rukou a osvěžení, až po propracované varianty se zásobníky na 40 litrů se směsnou vodovodní baterií a spodním ventilem pro očistu chodidel před vstupem do bazénu.

kachna

Kempinkové solární vaky

V souvislosti s využitím sluneční energie se na trhu objevily i různé tzv. kempinkové vaky, sloužící jako přenosná sprcha v místech, kde je problém s instalací ohřevu vody. Jsou to však pouze jistá provizoria, i když svůj původní účel splní – skutečně se uvnitř nádoby voda na slunci zahřívá. Jsou to plastové (polypropylenové) vaky a zavěšují se pomocí nylonového lanka na větev stromu nebo nějaký předmět vysoko nad zemí a ventilem se sprchovacím nástavcem voda může odtékat. Pro kempování nebo turistiku jsou dostačující, dobré zkušenosti s nimi mají např. řidiči kamionů, kterým na cestách poskytnou dobrou službu.
Je však nutné počítat s hmotností vody v nádržce, optimální velikost je 20 litrů, těžší a objemnější vaky jsou snadno náchylné na protržení a navíc se špatně přenáší. Výhodou je především velmi nízká cena, která je pro provizorní řešení ideální.