Strojní čištění syntetických koberců je rozšířená věc v domácnostech i firmách, je běžně známo, že klasický suchý vysavač nezvládne odsát vše, co na koberec nepatří. Část prachových částic se smísí se šupinkami lidské kůže, s kožním mazem, chlupy a vlasy a vytvoří mazlavou a lepivou hmotu – velmi výživný zdroj pro bakterie a roztoče. Na nás je pak zvolit ten správný čisticí systém.

syntetický koberec

Výkon motoru a sacího čerpadla – u strojního čištění ve značné míře rozhoduje hnací výkon hřídele elektromotoru, která pohání sací čerpadlo. V prodeji jsou běžně na trhu modely strojů na čištění koberců Wismont-cisteni.cz, které ovšem slouží pro pravidelné čištění v častějším intervalu. Levnější modely pořídíte za zhruba tři tisíce korun, ty dražší a výkonnější pak v cenových relacích přibližně kolem sedmi až dvanácti tisíc korun. Většina z nich je vybavena sací hubicí (tryskou) trojúhelníkového tvaru.

koberec na podlaze

Hubice nebo kartáč – sací hubice pouze vstřikuje čisticí roztok na uvedené místo, který je následně s nečistotami pomocí podtlaku odsáván do sběrné nádoby. Jestliže je výkon trysek a sání dostatečný, pak je čištění poměrně efektivní, zejména u méně znečištěných ploch, např. běžnými prachovými částicemi, které nezvládne odsát běžný vysavač. Vyšší efektivity a lepšího čištění jednotlivých vláken do větší hloubky koberce lze pak docílit speciální rotační hlavicí s kartáči, které důkladně smísí vlákna s čisticím přípravkem. Jde o patentovaný, velmi výkonný stroj s názvem Rotovac, který si snadno poradí i s velmi znečištěnými plochami, např. v kancelářích, v domácnostech velmi frekventovaných, s malými dětmi a s domácími zvířaty.

Rotační pohyb kartáče – základ úspěchu systému Rotovac tkví právě v rotačním pohybu jemných kartáčů. Kombinace mechanického a podtlakového čištění dosahuje těch nejlepších výsledků, aniž by byla vlákna poškozována třením, které vzniká, když lidé drhnou koberce ručními tvrdými kartáči.