Poušť Gobi se nachází v Asii, na území jižního Mongolska a severní Číny. Svou rozlohou, která činí 1,3 milionu km², je největší pouští na území Asie a pátou největší na světě. Je vysoko položená, jedná se v podstatě o náhorní plošinu a je převážně kamenitá.
Dochází zde ke značným výkyvům teplot. V létě zde teploměry ukazují až 50°C, kdežto v zimě teplota klesá i k -40°C. Za rok zde spadne třeba i jen 10 mm srážek. Přežijí zde tak jen odolné druhy fauny i flóry.
mongolsko gobi

Medvěd gobijský
Tento poddruh medvěda hnědého dorůstá menších rozměrů než jeho příbuzný. Má krátkou dozlatova zbarvenou srst a relativně dlouhé nohy. Je kriticky ohrožený, přežívá už jen necelá třicítka kusů. Živí se převážně rostlinnou stravou, občas uloví nějakého hlodavce. Mláďata jsou častou kořistí vlků.
velbloud dvouhrbý
Velbloud dvouhrbý
Další z kriticky ohrožených druhů zvířat. Stáda velbloudů se potulují kamenité poušti, nehostinné podmínky přežívají i díky zásobám tuku, které mají ve svých dvou hrbech. Tento tuk přeměňují na vodu a energii. Velbloudi žijící ve volné přírodě mají hrby špičatější a vzpřímenější než jejich zdomácnělí příbuzní. Samci mezi sebou svádí boj o samice, ten nejsilnější si pak některé samice doslova přivlastní a vytvoří si z nich vlastní harém. Pokud se stádo dostane ke zdroji vody, dokáže ji tento živočich vypít až 135 litrů během čtvrt hodiny. Před zimou mu naroste dlouhá, hustá a vlnitá srst, která jej chrání před nepříznivými podmínkami.
koně převalského
Kůň Převalského
Dlouhé stovky let se pásla stáda těchto koní na travnatých pláních, jenže vlivem několika okolností jejich stavy výrazně poklesly. Dnes všichni žijící koně Převalského jsou potomky pouhých 13 kusů. V roce 1969 byl dokonce v přírodě vyhlášen za vyhynulého a jen díky mezinárodní spolupráci se podařilo jejich počty opět navýšit, takže dnes se opět po mongolských stepích prohání na 600 kusů těchto koní. Od koně domácího se tento liší nejen počtem chromozomů, ale také vzrůstem. Je menší, robustnější a má kratší a širší krk. Další zajímavostí je, že jsou všechna zvířata stejně zbarvena, mají pískově zbarvenou srst.