Mnoho pacientů, kteří přistupují ke svému zdraví zodpovědně, navštíví svého praktického lékaře a položí mu jednu otázku. Zejména, pokud už se jejich věk stal seniorským. Tou otázku je, jestli vůbec existuje nějaká prevence Alzheimerovy choroby.

duševno

  • Každý lékař by jistě rád svým pacientům poradil, čeho se mají vyvarovat, aby je tato zákeřná choroba nedostihla.
  • Ono to ale není tak jednoduché.

Jestli na nás má Alzheimer políčeno, asi mu neunikneme. Můžeme ale lépe nemoci odolávat a pozastavit její ničivé účinky. Rozhodně nic nezkazíme, pokud nastartujeme zdravý životní styl a budeme procvičovat mozek.

  • Každý organismus potřebuje ke své odolnosti dostatek ovoce, zeleniny, vlákniny a rybího masa.
  • Rozhodně se snažte ze svého jídelníčku vyškrtnout živočišné tuky a cukry.

Pokud vám to zdraví dovoluje, věnujte se nějakému sportu. Nebo alespoň choďte často na procházky. Každý metr, který za den ujdete v přírodě, se počítá.

Pokud máte podezření, navštivte lékaře

Na počátku nemusí být ani znát, že na vás tato nemoc útočí. Pokud se vám ale zdá, že často zapomínáte, nemůžete najít vhodná slova, dáváte věci na naprosto nesmyslná místa, pak je na čase navštívit lékaře. Čím dříve se nemoc odhalí, tím účinněji se proti ní dá bojovat. Můžete navštívit také psychiatra nebo neurologa. Jestliže bydlíte v bytě sám/sama, pak se zamyslete nad budoucností.

  • Docela racionálně si uvědomte, že přijde čas, kdy se nebudete moci postarat sami o sebe.
  • Proto si včas zajistěte vhodnou péči.

stařec

Tím, že budete nad nemocí zavírat oči, si rozhodně neprospějete. V době, kdy se Alzheimerova choroba plně rozvine, neměl by pacient rozhodně zůstávat sám. Může způsobit vážné potíže nejen sobě, ale i svému okolí. Stačí zapomenout vypnout plyn nebo nechat zapnutou žehličku. Onemocnění je psychická zátěž pro pacienta i jeho nejbližší.