Pokud vlastníte pozemek, na kterém si chcete postavit dům, máte hned několik možností. Jednou z nich jsou rodinné domy na klíč. Ty jsou mezi lidmi poměrně oblíbené, ačkoliv mnozí, kteří se stavbou vlastního domu doposud nezabývali, mnohdy ani netuší, o co přesně se jedná. V podstatě jde o to, že stavební společnosti nabízí domy, které mohou postavit. Ty mají předem daný vzhled i rozměry. Jedná se v podstatě o svého druhu sériovou výrobu – jednoduše si vyberete, který se vám bude líbit, místo toho, abyste si navrhovali vlastní. Hlavní výhodou je, že se v podstatě nemusíte o nic starat. Zkrátka si vyberete ten, který se vám líbí, a firma vám jej postaví. Budete přitom také vědět, jak přesně bude výsledný produkt vypadat, což se rozhodně také vždy hodí. V neposlední řadě je potřeba zmínit, že se jedná o podstatně levnější řešení. Není totiž nutné najímat architekta ani nechávat schvalovat návrh stavby.

ulice stejných domů

Také stavební firma má dostatek materiálu, takže celý proces proběhne mnohem rychleji. Ovšem ačkoliv pozitiva zde rozhodně jsou, je potřeba zmínit také určitá negativa, neboť i ta zde najdeme. Tou první je, že dům není přizpůsoben velikosti a tvaru pozemku. To může v některých případech působit problémy, zvláště pokud je náš pozemek malý či má atypický tvar.

návrh a stavba domu

V takovém případě může být velmi těžké najít dům na klíč, který by se na něj hodil. Pak je tu také fakt, že jej nelze přizpůsobit specifickým potřebám některých členů rodiny. Například pokud je některý z nich na vozíčku či slepý, má obvykle smůlu, neboť tyto stavby v rámci snižování nákladů nebývají bezbariérové. Některým lidem může vadit i uniformnost dané stavby, zvláště pokud ji zvolí v dané ulici více lidí. Záleží však na nás, na našich preferencích a také finančních možnostech, co si vybereme. Jen mějme na paměti, že tam budeme bydlet, takže bychom se měli snažit vybrat co nejlepší řešení. I když to není leckdy jednoduché.