I v současné době platí, že hypotéka je u nás jedním z nejčastějších způsobů financování koupě či rekonstrukce nemovitosti. A je to jen pochopitelné, koneckonců nám umožňuje koupit si vlastní dům či byt, aniž bychom museli desítky let šetřit. Pokud se tedy objeví na trhu nemovitost, která nám připadá ideální, máme možnost si ji koupit.

Toho všeho jsou si samozřejmě vědomi i poskytovatelé finančních služeb. Není tedy divu, že jich máme mnoho druhů, z nichž každý je vhodný pro jiný typ klienta. Základní dělení je pak nejčastěji na bankovní a nebankovní hypotéky americka-nebankovni-hypoteka.cz.

otevírání nového domu

Ty se liší samozřejmě především tím, kdo je jejich poskytovatelem. Na kvalitu produktu by to samozřejmě vliv mít nemělo, avšak mezi lidmi se ty nebankovní těší podstatně menší důvěře. Svůj podíl na tom mají především média, která často odhalují podvodné poskytovatele nejrůznějších typů půjček.

Je však pravdou, že určitá rizika přináší oba typy. A je to jen pochopitelné, koneckonců je jasné, že chtějí půjčené peníze získat zpět, a to včetně dohodnutých úroků. Rozhodně se tedy vyplatí před podpisem dobře prostudovat smlouvu, abychom se přesvědčili, že tam nejsou žádné pro nás vyloženě nevýhodné klauzule.

schválení hypotéky

Co si mnoho lidí při braní jakékoliv půjčky totiž neuvědomuje, je fakt, že jejich příjem nemusí být vždy konstantní. To platí zvláště u těch dlouhodobých, jako jsou právě hypotéky. Ty splácíme častokrát i více než deset let, a je pravděpodobné, že za tu dobu změníme minimálně jednou zaměstnání.

Také je dobré počítat s tím, že může dojít k výpadku příjmu například v důsledku dlouhodobého onemocnění, ztráty zaměstnání či nečekaných výdajů, které nás mohou potkat. To vše totiž může ohrozit naši schopnost splácet. Je proto dobré být si vědom, jaké máme v tomto případě možnosti.

Samozřejmě není na škodu se také zamyslet, zda onu nemovitost skutečně potřebujeme. Přeci jen, s tím, jak jejich ceny rostou, se bydlení v nájmu může častokrát ukázat jako schůdnější možnost.