Pokud pomineme varování, že nám mikrovlnka škodí, bude nepostradatelným pomocníkem v každé domácnosti. Její pomoc už není jenom v ohřívání nebo rozmrazování, ale dokáže i vařit, péct nebo grilovat. Výjimkou nejsou i kombinace těchto funkcí. Za použití nádob, které jsou do mikrovlnky vhodné, můžeme taky připravit na páře zeleninu, uvařit kuře, ryby nebo pizzu.
mikrovlnná trouba ilustrace
V první řadě si rozmyslíme, jestli chceme mikrovlnku vestavnou nebo volně stojící. Vestavěná mikrovlnka vypadá daleko lépe a nezabírá nám místo na kuchyňské lince. Hodí se hlavně do kuchyní na míru. Samostatnou mikrovlnku můžeme dát, kam chceme, pokud je v tom místě elektrická zásuvka. Každá mikrovlnka, vestavná i volně stojící potřebuje dostatečný prostor pro odvětrávání.
Pokud máme děti, je vhodná dětská pojistka. Tu můžeme využít i při čištění ovládacího panelu nebo u jiných typů při čištění tlačítek a nastavovacího kolečka. Dvířka některých mikrovlnek nelze otevřít bez zmáčknutí tlačítka. Některé to řeší zvýšeným odporem při otevírání.
klasická mikrovlnka v kuchyni
Nezanedbatelný ukazatel pro výběr je hlučnost při provozu a klapání dvířek. Proto bychom si měli raději před koupí přístroj osahat a poslechnout jeho chod.
Vybavení mikrovlnky může být různé. Může nám stačit jednoduchá, kterou využijeme jen k ohřevu nebo s více funkcemi, pokud se chystáme v ní i vařit nebo grilovat. Při pořizování si dejme pozor na to, abychom neměli stejnou funkci ve více spotřebičích, což bychom nevyužili a zbytečně bychom zaplatili více, než musíme.
vestavěná mikrovlnka v kuchyni
Objem mikrovlnky zvolíme podle toho, zda budeme ohřívat jen talíře nebo se chystáme i na pizzu. Průměr otočného talíře se pohybuje od 24 do 40 centimetrů. Jídlo ohřívejme jen v plastových nádobách k tomu určených nebo keramice bez zlatých ozdob. Plastové nádoby, které nejsou vhodné, se mohou přehřívat, deformovat a znehodnotit nám tak náš pokrm. Pokud používáme nádoby i s víkem, nesmíme je uzavřít, ale jen položit. Jinak by mohly explodovat.
K zajištění čistoty mikrovlnky je dobré pořídit si poklop, kterým vždy musíme talíř přikrýt. Poklop má otvor pro unikání horké páry. Pokud se jej naučíme pravidelně používat, naše mikrovlnka bude stále čistá.