Základem pro výrobu moderní osvětlovací techniky, která je spojována s magickým názvem LED, je světlo emitující polovodičová součástka – dioda Light Emitting Diode, zkráceně tedy LED. Na rozdíl od žhavení wolframového vlákna ve vakuové skleněné baňce běžné žárovky jde o moderní zdroj světla, který dokáže přeměňovat elektrickou energii na světelnou se značným výkonem a s minimálními energetickými ztrátami. Zároveň nedochází při tomto procesu k vyzařování tepelné energie.
Základním segmentem výroby jsou žárovky, led panely, reflektory a pásky a také monitory ve výpočetní technice a televizní obrazovky.

bílá žárovka

Podsvícení billboardů, monitorů stolních počítačů, TV, notebooků, tabletů a smartphonů

Klasickým televizorům již odzvonilo dávno a dnes jsou již součástí muzeí, soukromých sbírek a retro stylu. Technologie polovodičů plně ovládla veškerý svět elektroniky. V televizorech se tento typ podsvícení začal poprvé využívat výrobcem Samsung, který již několik let úspěšně prodával takto vybavené monitory pro stolní počítače.
Dnes se ovšem můžete setkat již s mnoha inovacemi v podobě zakřivených obrazovek s vysokým kontrastním poměrem a jasem, s dobrými zobrazovacími úhly, a běžně se diody využívají pro osvětlování venkovních billboardů a velkoplošných obrazovek pro veřejné projekce např. v průběhu MS v ledním hokeji, přenosu dění z Olympijských her apod.

stará žárovka

Teplé nebo studené světlo

Led žárovky se vyrábí v mnoha typech provedení a lze je mimo jiné rozdělit https://support.apple.com/cs-cz/HT207521 i podle teploty barvy vyzařovaného světla. Ta je jedním z určujících parametrů, podle nichž bychom se měli řídit při jejich nákupu. Chladné bílé, až namodralé světlo se spektrálně přibližuje intenzivnímu světlu dennímu a podporuje bdělost, aktivitu, tvořivou činnost. Měli bychom takové barevné odstíny použít pouze jako pracovní osvětlení – do kuchyní, dílen, na psací stůl apod. Naopak teplé tóny barev, lehce nažloutlé, jsou ideální do koupelny, ložnice, obývacího pokoje, k jídelnímu stolu, zkrátka všude tam, kde chceme odpočívat a relaxovat.