Ucelíme si termín, který se skrývá pod slovem safari. Safari park, je typem zoologické zahrady o rozmezí několik desítek, stovek i tisíc hektarů. Na tomto místě můžeme vidět pohromadě velké množství nejrůznějších divokých zvířat, které jsou zde volně chovány, bez výrazných zásahů člověka. Pár slovy si představíme dvě největší safari Afriky.
tři lvice

1. Národní park Serengeti

Jedná se o největší národní park v Tanzanii, a právě safari je jedním z nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších afrických míst. Slovo „Serengeti“ v překladu znamená nekonečná pláň. Národní park byl roku 1981 uznán jako památka UNESCO. Právě zde se každý rok uskutečňuje největší migrace pakoňů a zeber na světě. Kopytníci migrují ze severní části ostrova na jih. Migrace čítá v průměru 1 milion pakoňů a 180-200 tisíc zeber. Cestování po safari se uskutečňuje ve vozidle, ze kterého je povoleno vystoupit pouze na vlastní nebezpečí. Za jízdy vám tedy musí stačit pozorovat okolí pouhým pohledem. Zvířata jsou zde zvyklá na přítomnost turistů, a tak se vám snadno může stát, že budete mít příležitost si na vlastní kůži vyzkoušet hebkost lví srsti, nebo hřívy. Z divokých zvířat tu můžete vidět zmíněné kopytníky, dále buvoly, lvy, levharty, žirafy, slony, nosorožce, nebo hrochy.
sloní rodina
Kdy je vhodné safari navštívit? Pro tuto oblast je typické období dešťů a sucha. Obě tyto období ještě rozdělujeme podle délky trvání – krátké a dlouhé. Pro návštěvu parku je vhodné období sucha. Pokud tedy přijedete během ledna nebo února, tak máte vysokou pravděpodobnost, že uvidíte čerstvě narozená mláďata kopytníků. V dlouhém období sucha je možno shlédnout šelmy.
levhart na stromě

2. Krugerův národní park

Je to nejstarší park Jihoafrické republiky, který vznikl roku 1902 a je zároveň nejnavštěvovanějším místem v JAR. Na Safari můžete i nocovat. Ubytování může být ve vlastním stanu, nebo v lodžiích (chatkách, bungalovech) či pevných stanech. Z živočichů tu najdete zhruba 140 druhů savců, 112 druhů plazů apod. Je to také velký ráj pro ornitology, nachází se zde 500 druhů ptáků, včetně pštrosů. Jednotlivé druhy savců, kopytníků, či plazů jsou velmi podobné druhům, které najdete v Tanzanii – Serengeti. Aktuálním problémem jsou přemnožení sloni, kteří devastují zdejší vegetaci a tím přispívají ke snížení početních stavů ostatních zvířat, především kopytníků.